İspanya İstanbul Başkonsolosluğu

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu T.C. vatandaşları ve 3. ülke vatandaşlarının İspanya ziyaretlerinde gerekli olan Schengen veya oturum izni için gerekli olan Ulusal Vize için başvurulan ve başvuruları değerlendirmeye yetkili merciidir. 
İspanya Konsolosluğu İstanbul görev bölgesi içinde ikamet eden İspanyol vatandaşlarına, vatandaşlık, kayıt işlemleri (pasaport, evlilik cüzdanı temini vb.), noterlik işlemleri (vekaletnameler, vasiyetnameler), nüfus işlemleri (evlilik, doğum ve ölüm kayıtları) yanı sıra çeşitli yardımlar (maddi yardım)vb. birçok konuda hizmet vermek üzere görev üstlenmektedir.


İspanya Konsolosluğu İstanbul Görev Bölgesi Hangi İlleri Kapsar?

İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Kocaeli (İzmit), Sakarya, Bilecik, Bursa, Yalova, Çanakkale, Balıkesir, Manisa, İzmir, Aydın, Denizli, Muğla, Antalya, Mersin, Bolu, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve T.C. İkamet İzni sahibi 3. ülke vatandaşları, İspanya konsolosluk işlemlerini İspanya İstanbul Başkonsolosluğu’nda yapabilirler.

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu Mesai Saatleri Nedir?

İspanya İstanbul Konsolosluğu hafta içi her gün 09.00-13.00 saatleri arasında konsolosluk hizmeti vermektedir.

İspanya İstanbul Başkonsolosu

Bay Carlos Díaz Valcárcel

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu İrtibat Bilgileri

Karanfil Aralığı sok. 16 34330 1. Levent - İstanbul
Tel: 00 90 (212) 270 74 10
       00 90 (212) 270 74 14
       00 90 (212) 270 24 65
Fax: 00 90 (212) 270 74 84
E-posta: cog.estambul@maec.es
Web: www.exteriores.gob.es

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu Ulaşımı Nasıl Sağlanır?

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu, İstanbul'un Avrupa yakasında bulunan Beşiktaş ilçesine bağlı 1. Levent mevkiinde yer almaktadır. İspanya İstanbul Başkonsolosluğu’na Yenikapı-Hacıosman metro hattı ille Levent Durağı üzerinden ve ya Metrobüs hattı ile Zincirlikuyu durağından kolaylıkla ulaşmak mümkündür. 

İstanbul İspanya Başkonsolosluğu 2021 Resmi Tatil Günleri

İspanya Büyükelçiliği, Başkonsolosluk ve diğer Konsolosluklar 2021 yılı için aşağıdaki tarihlerde kapalıdır.
 
06 Aralık Anayasa Günü
25 Aralık Noel
01 Ocak Yeni Yıl
18 Nisan Hayırlı Cuma
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayıs İşçi Bayramı
13-15 Mayıs Ramazan Bayramı
20-23 Temmuz Kurban Bayramı
30 Ağustos Zafer Bayramı
12 Ekim İspanya Ulusal Günü
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu Konsolosluk Hizmetleri

1. Nüfus Kayıt İşlemleri

İspanya dışında yaşayan İspanyol vatandaşlarının konsolosluk kaydının yapılmasıdır. Medeni Sicil Kanunu’nun 10. maddesi uyarınca yapılan sicil kayıtlarında İspanyol belediye sicilleri kullanılmaktadır. Doğum, ölüm, evlilik, isim/soyad değişiklikleri, gaiplik ilanı verilmesi, ikametgah, yasal hakların kullanımı, iflas beyanı ve ödemelerin askıya alınması gibi işlemler bu bölümde yürütülür. 

2. Pasaport ve Belgeler

İspanyol vatandaşlarının pasaport işlemleri, ulusal kimlik kartının (DNI) yenilenmesi, varlık sertifikası, ikamet belgesi ve konsolosluk tescil belgesi iptali işlemlerinin yürütüldüğü bölümdür. Ayrıca mevcut bir evliliğin Medeni Sicil Ofisine bildirilmesi için gereken sertifika da bu bölüm tarafından verilir. 
Ulusal Kimlik Kartının (DNI) yenilenmesi işlemini Başkonsolosluk yapabilir fakat dış temsilcilikler DNI vermeye yetkili değildir. 

3. Konsolosluk Kayıt İşlemleri 

Yurtdışında yaşayan İspanyol vatandaşları, bulundukları ülkede ikamet ettikleri bölgenin bağlı olduğu İspanyol dış temsilciliğinde Konsolosluk Kaydı yaptırmak zorundadır. Konsolosluk Kaydı işlemi, İspanyol vatandaşların yurtdışındayken konsolosluk işlemlerinin yapılabilmesi için gereklidir. 

4. Tasdik ve Yasallaştırma/Noterlik İşlemleri

Yasallaştırma işlemi, bir İspanyol vatandaşının yabancı bir ülkede aldığı kamu belgesindeki imzanın doğruluğu ve belge beyanının ispatı amacıyla yapılan bir işlemdir. Bununla birlikte 1961 tarihli Lahey Apostil Sözleşmesi gereği, sözleşmenin tarafları olan ülkelerin karşılıklı belgelerin tanınması konusunda anlaşmışlardır. Bu nedenle Sözleşme sınırları dahilindeki belgelerin tasdik işlemi gerekmez. 

İspanya Başkonsolosluğu

İspanya’da Çalışmak

İspanya’da profesyonel mesleklerde çalışmak isteyen ya da yüksek kazançlı iş olanaklarından faydalanmak isteyen yabancı uyrukluların aşağıdaki şartları yerine getirmesi beklenir;
 • Kendi namına çalışanların 16 yaşında büyük olması aksi takdirde 18 yaşından büyük olması
 • İkamet ve çalışma izni almak, bu izinler iş sözleşmesi yapılan iş veren tarafından talep edilmelidir
 • İkamet ve çalışma izinlerinin ardından vize almak
Yabancı işçi olarak İspanya’da çalışacakların aşağıdaki şartları yerine getirmesi beklenir;
 • İlgili Sosyal Güvenlik uygulamasına kayıt yaptırmak
 • Yabancı kimlik kartı çıkartmak
AB üyesi ülke vatandaşları ve aileleri yukarıdaki şartlardan muaftır. 
 

İspanya’da Eğitim

İspanya, yüksek eğitim standartları ve öğrenciler için cazip bir yaşam sunması itibari ile dünyanın dört bir yanından en çok öğrenci çeken ülkedir. Avrupa Birliği öğrenci değişim programı olan Erasmus kapsamında da en fazla değişim öğrencisini ağırlayan ülkedir. Bunun yanı sıra İspanyolcanın dünyada en çok konuşulan ikinci dil olması nedeniyle de çeşitli ülkelerden öğrenciler için cazip ülke konumundadır. 
 
İspanya’da eğitim amacıyla bulunacak öğrencilerin, araştırma yapma, eğitim alma, ücretsiz staja katılma, öğrenci değişimi yapma veya gönüllü hizmetlerde çalışması beklenir. Bu amaçlardan herhangi biri için İspanya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin kısa dönem eğitim vizesi almaları gerekir. Bununla birlikte 3 ayı geçmemek şartıyla bazı ülke vatandaşları kısa dönem vizeden de muaftır. 
 
İspanya’da eğitim amacıyla 6 ayı geçen sürede bulunanların uzun dönem eğitim vizesi almaları gerekir. 6 ayı geçmesi beklenen eğitim programlarında öğrencilerin Yabancılar Ofisi veya Polis Karakolundan öğrenci kimlik kartı edinmeleri gerekmektedir. 
 
Avrupa Birliği üye ülkelerin vatandaşları ise ayrı bir yasal sisteme tabidir. 

Eğitim Fırsatları

İspanya’da yabancılar için eğitim fırsatları, İspanya Dışişleri Bakanlığı ve Avrupa Birliği ve İşbirliği Bakanlığı’nın ortak çalışmaları olan MAEC Bursları ve Diplomatik Okulu tarafından düzenlenen kurslarla gerçekleştirilmektedir.
 
 

►MAEC Bursları

MAEC Burslarının amacı uluslararası ilişkiler alanında teorik eğitim almış olanlara bu alanda pratik bilgi ve deneyim kazanma fırsatı vermektir. MAEC Bursları, İspanya Uluslararası Kalkınma İşbirliği aracılığı ile uluslararası ilişkiler alanında teorik eğitim almış kişilere çeşitli burs programları sunmaktadır. 

►Diplomasi ve Uluslararası İlişkiler Üniversiteler Arası Yüksek Lisans Bursları

Bu burs çağrısı yıllık olarak İspanya Resmi Gazetesinde yayınlanır. Belirlenen giriş sınavlarını geçtikten sonra öğrenciler Diplomatik Okulda akademik yıl boyunca müfredata dahil edilen derslere devam ederler. Yüksek Lisans Bursları aracılığı ile eğitim alınabilecek üniversiteler;

 • Madrid Complutense Üniversitesi
 • Alcalá Üniversitesi
 • Carlos III Üniversitesi
 • Menéndez Pelayo Uluslararası Üniversitesi
 • Ulusal Uzaktan Eğitim Üniversitesi
 • Rey Juan Carlos Üniversitesi

Ayrıca Burs dahilinde alınacak olan yüksek lisans eğitimi;

 • İngilizce zorunlu dildir, bunun yanında ikinci bir yabancı dil seçmeli olarak alınmalıdır
 • Master süresi Ekim-Haziran arasında süren 1 akademik yıl olmak üzere 2 yarı yıldır
 • Öğrenciler aldıkları eğitime dair ayda bir nihai rapor sunmalıdır
 • Derslerin %90’ınan katılım zorunludur
 • Yüksek lisans programı 55 kredilik derslerden oluşur. 

İspanya’da Yaşamak 

İspanya’da uzun süreli yaşamak 90 günden uzun 5 yıldan kısa süren ikameti ifade etmektedir. İspanya’da ikamet geçici veya kalıcı olabilir. İspanya’da 90 günden çok 5 yıldan az süre ikamet etmiş kişilere, ihraç edilmesine yol açan koşulların bulunmadığı tespit edilirse ikamet izni düzenli olarak yenilenebilir. 

Geçici ikamet izninde çalışma izni yoktur ve başvuran yabancıların kendileri için ve yeterli geçim kaynağına sahip olduğunu ispatlaması halinde başvuranın ailelerine de verilebilir. 

Serbest meslek veya kazançlı faaliyetlerde bulunmak üzere İspanya’da geçici ikamet izni talep edenlere çalışma izni de verilir. 

5 yıllık kesintisiz geçici ikametten sonra belirsiz süreli ikamet ve çalışma izni alan yabancılar İspanyol vatandaşlarla birçok aynı hakka sahip olurlar. 5 yıllık kesintisiz süre sonunda kalıcı ikamet izni alabilen yabancılar, bir AB Mavi Kart sahibi olurlar. 5 yıllık sürenin hesaplanmasında AB üye devletlerinden herhangi birinde geçirilen süre de hesaplanır. Kesintisiz süre hesaplamasında tatil veya diğer zorunlu nedenlerle ülke topraklarından çıkmış olsalar bile, sahip oldukları konut, sürenin kesilmemesini sağlar.

Yabancı Kimlik Numarası-NIE

İspanya’da yabancıların hak ve özgürlükleri Kraliyet Kararnamesi ile belirlenmiştir. Buna göre İspanya ile ekonomik, profesyonel veya sosyal bağlantıya sahip yabancılar Yabancı Kimlik Numarası-NIE için şahsen başvuru yapmalıdır. Bu başvuru doğrudan yurtdışındaki İspanyol dış temsilciliklerine veya Emniyet Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapabilirler. 

Sefarad Yahudilerine Vatandaşlık Hakkı
İspanya İstanbul Başkonsolosluğu, Seferad Yahudilerine Vatandaşlık Hakkı tanımıştır. Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak ve Sefarad Yahudisi olanların aracı hizmet kuruluşlarına başvurması tavsiye olunur.

Türkiye’den Alınmış Ehliyetin İspanya’da Geçerliliği

5 Nisan 2009 tarihinde İstanbul’da imzalanan ve 2/11/2010 tarihli ve 6037 sayılı Kanun ile onaylanması uygun bulunan “Türkiye Cumhuriyeti ile İspanya Krallığı Arasında Ulusal Sürücü Belgelerinin Karşılıklı Tanınması ve Değişimine İlişkin Anlaşma”ya göre Türkiye’den alınan ehliyet İspanya’da geçici olarak kullanılabilir. 

Geçici sürenin dolmasının ardından sürücü ehliyetlerinin değişiminde başvurulacak yetkili merciiler aşağıdadır;

 • Türkiye Cumhuriyeti’nde: İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Trafik Hizmetleri Başkanlığı, İlkadım Cd. No:89 Dikmen, Ankara-Türkiye
 • İspanya Krallığı’nda: İçişleri Bakanlığı, Trafik Genel Müdürlüğü, Josefa Valcárcel 28, 28071 Madrid – İspanya

İspanya Schengen Vizesi ve Ulusal Vize

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Avrupa Birliği üyesi olmayan ülke vatandaşları için İspanya ziyaretlerinde vize alma zorunluluğu bulunmaktadır. İspanya ziyaretinden önce alınacak vize türünü belirlerken ülkede kalınacak süre ve ziyaret amacı vize türünü belirlemektedir. Vize başvurusu yapmadan önce uygun vize türünü seçmelisiniz. 

1. Kısa Süreli Vizeler (90 Güne Kadar)
 • Turistik Vize
 • Ticari Vize
 • Kültürel Aktivitelere Katılım Vizesi
 • Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • Kısa Süreli Eğitim Vizesi (90 günden az süren eğitimler için) 
 • Kısa süreli vize başvurularında mutlaka beyan edilmesi gereken evrakalar;
 • Biyometrik fotoğraf yapıştırılmış ve ıslak imzalı vize başvuru formu
 • İspanya ziyareti dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli pasaport ve pasaportta bulunan vize sayfalarının fotokopisi
 • Başvuranın ulusal kimlik kartı fotokopisi
Yukarıda bahsedilen evraklar dışında, kısa süreli vize taleplerinde ziyaret amacına göre başvuru evrakları değişiklik göstermektedir. 
2. Uzun Süreli Vize (90 Günden Uzun)
 • Kazançsız İkamet Vizesi
 • Aile Birleşimi Vizesi
♦AB vatandaşı ile aile birleşimi
♦AB vatandaşı olmayanlar ile aile birleşimi
 • İkamet ve Çalışma Vizesi 
♦Kendi namına ikamet ve çalışma vizesi
♦Başkası namına ikamet ve çalışma vizesi
♦Kurum içi transfer için ikamet ve çalışma vizesi
 • Uzun Süreli Eğitim Vizesi 
 • Gayrimenkul Yatırımcıları için Vize

♦500bin Euro’dan fazla gayrimenkul yatırımı olanlar için vize

 • Yüksek Nitelikli Profesyoneller için Vize
Dikkat!
Vize başvurusu yapılırken, başvurunun reddedilmesi durumunda geri ödenecek olan belirlenmiş bir ücret ödenmelidir (genellikle 60 €). İspanya Diplomatik Misyonları veya Konsolosluk Görevlerinde istişare edilmesi gereken bazı durumlarda, mevcut mevzuat ücretin düşürülmesini veya feragat edilmesini öngörür. Vize başvurusu yapılan Diplomatik Misyon veya Konsolosluk Postasında diğer şartlara danışılmalıdır, çünkü seyahatin nedenine ve başvuranın menşe ülkesine bağlı olarak değişebilirler.
Schengen Vizesine Dair Duyuru
Türk vatandaşlarının ve Türkiye’de yasal oturum iznine sahip olanların, Schengen topraklarında dolaşım için vizeye ihtiyacı olan ülkelerin vatandaşlarının,
Madrid – Barajas havalimanında uçak aktarması yapmaları durumunda T1, T2 ve T3 bölgesinden T4 ve T4S bölgelerine (ya da tam tersi) geçmeleri gerekiyorsa Schengen vizesi almaları şarttır.

İspanya Konsolosluğu

İspanya Konsolosluğu Vize Başvurusu  Nasıl Yapılır?

İspanya’ya seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu ülkeye girebilmek için İspanya vizesi almakla sorumludur. İspanya Schengen Bölgesi’ne üye ülkeler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla İspanya’ya seyahat edecek Umuma Mahsus( Bordo pasaport) hamili kişiler (eğer pasaportlarında geçerli Schengen vizesi yoksa) kısa süreli (90 güne kadar) olan seyahatler için İspanya Schengen vizesine başvurmalıdır.  Hususi, Diplomatik veya Hizmet Pasaportu hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri için İspanya vizesinden muaf tutulmaktadırlar.

İspanya kısa süreli (Schengen) vize başvuruları BLS International Türkiye firması aracılığıyla yapılmaktadır. İspanya vizesi başvurularında Schengen ülkeleri için yeni yürürlüğe giren Visa Information System dikkate alınmalıdır. Türkiye'den başvuru yapacak yabancı vatandaşlar tüm evraklarını İspanyolca tercüme edilmiş olarak sunmalıdır. Bazı durumlarda T.C. vatandaşlarından da Büyükelçilik tarafından vize başvuru evrakları incelendikten sonra belgelerin İspanyolca tercümesi istenebilmektedir. 

İspanya Başkonsolosluğu Vize Ücretleri

İspanya'ya gerçekleşecek seyahatin süresi ve giriş sayısına bakılmaksızın İspanya Ankara Büyükelçiliği vize ücretleri tek fiyat olarak belirlenmektedir. Ancak vize işlem süresine göre (normal-ekspres) vize hizmet bedeli değişmektedir. 
Vize başvuru ücreti (vize süresi veya giriş sayısına bakılmaksızın) tüm vizeler için tek ve çoklu giriş vize ücreti, vize geçerlilik süresine gözetilmeksizin aynıdır. Vize ücreti, başvuru eğer doğrudan dış temsilciliklerde yapılıyorsa sadece Türk Lirası olarak ve nakit tahsil edilmektedir. 

Turist Vizesi: Yetişkinler için 68 USD
                        6-12 Yaş arası Çocuklar için 40 USD
Ticari Vize: Yetişkinler için 68 USD 
                     6-12 Yaş Arası Çocuklar İçin 40 USD
Transit Vize: Yetişkinler İçin 68 USD
                       6-12 Yaş Arası Çocuklar İçin 40 USD
                       Ermenistan, Azerbaycan, Bosna Hersek, Cape Verde Adaları, Gürcistan, 
                        Moldova, Makedonya, Karadağ, Rusya, Sırbistan, Ukrayna, Hırvatistan vatandaşları için 40 USD
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi: Yetişkinler İçin 68 USD
                                                  6-12 Yaş Arası Çocuklar İçin 40 USD
Transit Denizci Ziyareti Vizesi: Yetişkinler İçin 68 USD
                                                     6-12 Yaş Arası Çocuklar İçin 40 USD
Kültür Vizesi: Yetişkinler İçin 68 USD
                         6-12 Yaş Arası Çocuklar İçin 40 USD
Kısa Süreli Eğitim Vizesi: Yetişkin 68 USD
                                             6-12 Yaş Arası Çocuklar İçin 40 USD

İspanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İspanya vizesi ortalama olarak 5-15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süre İspanya Konsolosluğu resmi tatil günlerini ve yabancı ülke vatandaşlarının vize başvuruları için geçerli değildir.

DİKKAT!
Turistik, Kültürel, Öğrenci, Aile Ziyareti vize türlerinde vize başvuru tarihi ile seyahat tarihi arasında en az 17 gün bulunmalıdır. Örneğin;1 Mayıs tarihinde başvuru yapan bir kkişi en erken 18 Mayıs tarihinde seyahat edebilir. 
Ticari vize başvurularında İstanbul'dan başvuru yapılan başvurularda seyahat tarihi ile başvuru tarihi arasında en az 8 iş günü bulunmalıdır. 

İspanya Vizesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

İspanya vize başvurusu işlem süresi asgari olarak bir haftadır. Yolculuk tarihine 7 günden az kalanların İspanya vize başvuruları kabul edilmemektedir.
Acilen İspanya’ya seyahat etmesi gerekenler VIP başvurusunda bulunabilirler.
Başvuru belgelerinin eksiksiz ibraz edilmesi vizenin verileceğini garanti etmez. İspanya vize başvuruları hakkında tek karar yetkisi İspanya Büyükelçiliğine ya da İspanya Konsolosluğuna aittir.

Vize Başvuruları Sırasında Mutlaka İspanyolca ya da İngilizce Sunulması Gereken Evraklar

 • Otel/Uçak rezervasyonları
 • Seyahat Sağlık Sigortaları
 • İş Yerinden alınan yazı
 • Başvuru sahibinin dilekçesi

İspanya Vizesinden Kimler Muaftır?

 • Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah veya Kırmızı) Pasaport hamili olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 günde 90 günü aşmayan seyahatleri için İspanya vize işlemlerinden muaftırlar.
 • Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İspanya’ya giriş yapmak için İspanya vizesi alma mecburiyetindedirler. 
 • 28 Mart 2021 tarihi itibariyle, Gürcistan vatandaşları kısa süreli (Schengen) vizesi almaktan muaftır. Uzun süreli oturum vizeleri için, İstanbul Başkonsolosluğuna başvurmaları gerekmektedir.

İspanya Schengen Vizesi Nedir?

İspanya, Schengen Bölgesi’ne üye ülkeler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla İspanya’da kısa süreli (90 güne kadar) seyahatte bulunacak Türkiye Cumhuriyeti ve Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları İspanya Schengen vizesine başvurmalıdırlar. 

İspanya Schengen Vizesi sahibi kişiler seyahatlerini İspanya'dan başlatmak koşuluyla, İspanya Schengen vizesi ile diğer Schengen ülkelerine de seyahat edebilmektedirler.
Schengen vizesi, seyahat edilecek Schengen üyesi ülkelerde en fazla 90 gün kalma şansı tanımaktadır. Ancak ilk kez Schengen vizesi alacak kişilere(istisnai durumlar dışında) kısa süreli (1 hafta gibi) seyahat izni verilir ve bu süre daha sonraki seyahatlerde kademeli olarak arttırılarak 90 günlük süreye tamamlanır.

Kişinin vizeyi kullanma şekli ve İspanya seyahatlerinin sıklığına bağlı olarak İlk aşamada verilen vize uzatılabilir. Ticari faaliyette bulunan kişiler, bu faaliyetlerini belgelemek şartıyla, İspanya’ya yapacakları ilk seyahatte normalden daha uzun süre ikamet edebilirler. 

Schengen vizesi; Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, İspanya, İsveç ve İsviçre’de geçerlidir.

İspanya Konsolosluğu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İspanya vize başvurusu İspanya Büyükelçiliğinin yetkilendirdiği BLS International şirketi aracılığıyla yapılmaktadır. Yetkili acente İspanya vize harç ücretine ek olarak, servis ve hizmet ücreti talep etmektedir.

İspanya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize başvuruları için yetkili kurumlar: İspanya Konsolosluğu ve İspanya Büyükelçiliği'dir. İspanya'ya kısa süre ikameli (90 gün süreli) seyahatler için vize başvuruları İspanya Konsolosluğu tarafından yetkili Vize Başvuru Merkezleri ya da Turizm/Seyahat Acenteleri aracılığıyla yapılması mümkün olmaktadır.  

İspanya’ya uzun süreli (aile birleşimi, çalışma, eğitim, vb.) nedenlerle seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İspanya'da 90 günden uzun süreli konaklama durumuna dair (uzun süreli) vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Uzun süreli vize başvuruları İspanya Konsolosluğu’na ya da İspanya Büyükelçiliği'ne doğrudan yapılmalıdır.(Bu bilgi vize başvurusu öncesinde İspanya Konsolosluğu aranarak teyit edilebilir.)  

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu

İspanya Konsolosluğu Biyometri (parmak izi) İşlemi Nedir?

İspanya seyahati için vize başvurusunda bulunan kişiler, vize işlemlerinin sağlıklı bir şekilde sonuçlanması için İspanya Konsolosluğu’na ya da İspanyaya Büyükelçiliği’ne giderek Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System-VIS) aracılığı ile parmak izi taraması yaptırmaları gerekmektedir. 2014 yılının Eylül ayından bu yana Yunanistan, İtalya, Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya gibi birçok ülkede kullanılmaya başlanan biyometri işlemi ilk kez 2011 yılının Ekim ayında Afrika’da uygulanmıştır.

Bu web sitesi alennddw'ye ait görünüyor. İspanya Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?
Alenn DDW, Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinen ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile Turizm, Seyahat, Danışma vb. şirketlerin reklam vererek stratejik partnerlik yapmaktadır. ispanyakonsoloslugu.org web sitesi, konsolosluk ya da büyükelçilikle hiçbir akalası olmayıp içindeki bilgilerin bir resmi dayanağı yoktur. Vize uzmanlarından yaşanmışlıklardan yola çıkılarak insanların yararına doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmekte, doğru olmayan bilgileri veya güncellemek adına lütfen http://www.alennddw.com/contact adresine yazabilirsiniz. 

İspanya Vize Başvurularında Kimler Parmak İzi İşleminden Muaftır? 

 • Ülke ya da hükümet liderleri, ulusal bir yönetimin üyeleri ve onlarla birlikte seyahat eden eşleri, üye ülkelerin hükümetlerinin veya uluslararası organizasyonların resmi bir sebeple davet ettiği ülkelerin delegeleri bu seyahatleri için parmak izi taraması yaptırmak zorunda değildir.
 • Krallar, hükümdarlar ve birinci derece yakınları üye ülkelerin hükümetleri veya uluslararası organizasyonların resmi davetleri üzerine gerçekleştirdikleri seyahatlerde biyometri işlemine tabi tutulmazlar.
 • 12 yaşından küçük çocuklar bizzat başvuru yapmak şartıyla biyometri işleminden muaftırlar.  
 • Parmak izi taramasının yapılmasını engelleyici herhangi bir fiziki problemi bulunan kişiler biyometri işleminden muaf tutulurlar.  Bu engel durumlarında 10 parmaktan daha az sayıdaki parmağın izinin alınması mümkün ise, maksimum sayıda parmak izi alınır. Ancak parmak izi verilmesi önündeki engel geçiciyse, başvuru sahibini engelin ortadan kalkmasından sonra yapacağı ilk vize başvurusunda parmak izi taraması yaptırması zorunludur.   

İspanya Biyometri Prosedürü Nedir?

 • Fiziksel olarak parmak izi veremeyecek durumdaki kişiler engellerini destekleyen tıbbi rapor ibraz etmek zorundadırlar.

 • İspanya Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunan kişiler, biyometri işlemleri esnasında parmaklarında kesik, hasar ya da süs amacıyla yakılan kına bulunmamasına dikkat etmelidir. 
 • Biyometri işlemi dijital bir parmak tarayıcı aracılığı ile ellerde bulunan tüm parmaklarının izinin alınması şeklinde uygulanır. Bu işlem gizlilik yasası çerçevesinde yapılmaktadır.  

İspanya Vize Başvurularında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

 • İspanya vize işlemlerinde kullanılacak pasaportta vizenin işlenebilmesi için en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. Aksi durumda vize için başvuru yapan kişiler pasaportlarını yenilemelidir. 
 • Resmi tatiller vize işlemlerinin neticelendirilmesini etkilediğinden İspanya Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunacak kişiler, vize başvuru işlemlerinin İspanya ve Türkiye resmi tatillerine (Paskalya, Şeker Bayramı, Kurban Bayramı, Noel, Yılbaşı / Yeni Yıl) denk gelip gelmediğine dikkat etmelidir 
 • 18 yaşından küçük (Reşit olmayan) kişiler vize başvurularını ebeveynleri, yasal vasi ile birlikte ya da bu kişilerin iznini beyan eden noter tasdikli belge ile yapmalıdır. 
 • İspanya Konsolosluğu eski ya da yıpranmış seyahat belgesi ile yapılan başvuruları kabul etmemektedir. Bu nedenle vize işlemlerinde kullanılacak pasaportlar 10 yıldan eski ya da yıpranmış olmamalıdır. 
 • İspanya vize işlemleri için sunulan seyahat belgesi( pasaport)İspanya seyahatinin bitiminden 3 ay 15 gün sonrasına kadar geçerliliğini korumalıdır. 

İstanbul İspanya Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İspanya Vize Başvuru Formu'nun cevaplanması sırasında verilen bilgilerin, başvuru dosyasında sunulan evraklarla desteklenmesi, vizenin daha kısa sürede işlenmesini sağlayacaktır. İspanya Schengen Vize Başvuru Formu’ndaki 37 no’lu kutucuk ile sayfanın sonundaki imza kutucuğuna imza atılması ihmal edilmemelidir. Reşit olmayan başvuru sahibi için doldurulan formu ebeveynleri (anne-baba) imzalamalıdır.

İspanya Vize Başvuru Formu için tıklayınız 

İspanya Konsolosluğu Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu'na yapılan vize başvurularında ülkeye yapılacak seyahatin amacının ve şartlarının ifade edildiği vize talep dilekçesi ibraz edilmelidir. İspanya Vize Talep Dilekçesinde: seyahat nedeni, tarihleri, ayrıntılı güzergah, konaklama yerleri, kiminle gidileceği, beraber gidilen kişilerin vize talep edip etmeyeceği, varsa geçerli vize ve yeşil pasaport bilgileri ve belirtmek istediğiniz tüm diğer bilgi ve özel durumların detaylı bir şekilde aktarılması önemlidir. 

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu Konsolosluk İşlemleri Nasıl Yapılır?

İspanya Büyükelçiliği, İspanya Konsolosluğu ve İspanya Fahri Konsoloslukları İspanya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemleri ve Türkiye’de ikamet eden İspanya vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda destek sunmaktadır.

Türkiye’de faaliyet gösteren İspanya Büyükelçiliği, İspanya Başkonsolosluğu ve İspanya Fahri konsoloslukları gibi temsilcilikler bulundukları ilde ve yakın çevrede yer alan illerde ikamet eden İspanya vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yürütme konusunda yetki sahibidir. Bu nedenle herhangi bir işlem için İspanya Konsolosluğu’na başvuru yapması gereken Türkiye’de yaşayan İspanya vatandaşları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşları işlemlerini, ikamet ettikleri ilde ya da en yakın ilde bulunan İspanya Konsolosluğu vasıtası ile yapmalıdır.

İspanya Konsolosluğu, Türkiye’de ikamet eden İspanya vatandaşlarının nüfus kayıt, pasaport, evlilik, doğum, kimlik kartı yenileme gibi işlemleri konusunda destek sunmaktadır. İspanya Konsolosluğu aynı zamanda İspanya dışında ikamet eden ülke vatandaşlarının haklarını korumak ve bu kişilere rehberlik etmek ile yükümlüdür. 

Hukuki İşlemler: Türkiye’de yaşayan İspanya vatandaşları hukuki yollarda çözmeleri icap eden problemleri ile ilgili izlenecek yol konusunda İspanya Konsolosluğu’ndan rehberlik desteği alabilirler.
 

Vergi İşlemleri: Türkiye’de ikamet eden İspanya vatandaşları ülkelerine ödemeleri gereken vergiler konusunda İspanya Konsolosluğu ile irtibat kurmalıdır. İspanya’ya karşı borçlu olunan vergilerin toplanmasında yetkili merci İspanya Konsolosluğu’dur.
 

Çocuklarla ilgili işlemler: İspanya Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan çocuk sahibi İspanya vatandaşlarının çocuklarının nüfusa kaydedilmesi, nüfus cüzdanı ve pasaport gibi kimlik kartlarının çıkartılması gibi konularda rehberlik desteği sunmaktadır.
 

Boşanma işlemleri: Türkiye’de yaşayan İspanya vatandaşları evliliklerini bitirmeye karar verdikleri durumlarda, boşanma işleminin gerçekleşmesi, boşanma ile ilgili hukuki sürecin işleyişi ve boşanma kararının İspanya ve Türkiye hukuku açısından kabul edilmesi gibi konularda İspanya Konsolosluğu’ndan rehberlik desteği talebinde bulunabilirler.
 

Seçimler: Türkiye’de ikamet eden İspanya vatandaşları İspanya’da yapılan seçimlerde oy kullanmak istedikleri durumlarda, seçime katılma işlemleri için İspanya Konsolosluğu’ndan bilgi ve destek alabilirler.
 

Evlilik İşlemleri: Türkiye’de yaşayan İspanya vatandaşları evlilik ile ilgili destek almak için İspanya Konsolosluğu’na başvuru yapabilmektedir. İspanya Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan İspanya vatandaşlarının evlenme akdi ile ilgili evlenme ehliyet belgesi, evlilik sonrası soyadı işlemleri gibi sorunlarına çözüm üretmek adına destek sunmaktadır.
 

Doğum işlemleri: Türkiye’de ikamet eden İspanya vatandaşlarının çocuk sahibi olmaları durumunda doğum bildirimi, doğan çocuğa ilişkin kayıt işlemleri gibi konularda İspanya Konsolosluğu’ndan destek talep edebilirler.
 

Resmi evrak işlemleri: İspanya Konsolosluğu, İspanya vatandaşlarının Pasaport, nüfus cüzdanı gibi belgelerinin çıkartılması ve yenilenmesi konusunda destek sunmaktadır. Nüfus cüzdanı ve pasaport çıkartma ve yenileme işlemleri ya da bu belgelerle ilgili kayıp, çalıntı gibi durumlar ile karşılaşan İspanya vatandaşları İspanya Konsolosluğu’ndan yardım alabilmektedir.

 

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu Nerededir?

Duyurular

İspanya vize işlemleri için pasaport özellikleri

İspanya Konsolosluğu, İspanya vize başvurularında kullanılacak olan pasaportlarda aşağıdaki özellikleri aramaktadır; 1 - Son 10 yıl i...
2021-01-04 05:11:02

İspanya Başkonsolosluk açılış ve kapanış saatleri

İspanya Başkonsolosluğu açılış ve kapanış saatleri 08.30 ila 15.30 saatleri arasındadır. ...
2021-01-04 05:00:51

İspanya Başkonsolosluk telefonla iletişim hakkında bilgilendirme

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurmak için aşağıda bulunan numaraları kullanabilirisiniz. (0212) 270 7410- 270...
2021-01-04 04:59:50

İspanya Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecek

Türkiye’de hizmet veren İspanya’nın temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve İspanya’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötür...
2021-01-04 04:53:23
Tüm Duyurular
İstanbul Başkonsolosluğu