İspanya İzmir Fahri Konsolosluğu

İspanya Konsolosluğu İzmir Görev Bölgesi

 İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Muğla  illerinde  ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve yabancı uyruklu 3. ülke vatandaşları, İspanya konsolosluk işlemlerini İzmir Fahri Konsolosluğu’nda yapabilirler. İzmir İspanya Fahri konsolosluğundan vize işlemleri yapılamamaktadır. 

İspanya İzmir Fahri Konsolosluğu İrtibat Bilgileri

Adres: İslam Kerimov Cad., No:16, Sunucu İş Merkezi, B Blok , K.8 D.801, 35035, Bayraklı / İZMİR

Tel: +90 232 435 91 81

Faks:+90 232 435 58 78

E mail: muharrem.kayhan@soktas.com.tr

İspanya İzmir Fahri Konsolosluğu Görevlisi Kimdir?

İspanya İzmir Fahri Konsolosu Muharrem Kayhan   
Söktaş A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olan Muharrem Kayhan, 1955 yılında İzmir’de doğmuştur. Ortaöğretimini St. Joseph ve Robert Kolej’de tamamladıktan sonra 1976 yılında Manchester Üniversitesi Tekstil Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Ardından 1978 yılında Cornell Üniversitesi’nden MBA derecesini almıştır. 
Ege İhracatçı Birlikleri, Türkiye Tekstil İşverenler Sendikaları, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın yönetim kurullarında görev yapmıştır. 
1997-1998 yıllarında TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmıştır. 2001 yılında TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı seçilmiş, 2005 yılından bu yana da TÜSİAD Onursal Başkanıdır. 
Başarılı bir iş adamı olan Muharrem Kayhan, Robert Koleji Mütevelli Heyeti ve İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı yönetim kurulunda görev yapmaktadır. Kayhan’a 2009 yılında TBMM Üstün Hizmet ödülü verilmiştir.
2003 yılından bu yana İspanya’nın İzmir Fahri Konsolosluğu görevini yürütmektedir. 

ispanya izmir konsolosluğu

 

İspanya İzmir Fahri Konsolosluğu 2019 Resmi Tatil Günleri 

İspanya İzmir Fahri Konsolosluğu, 2019 yılında aşağıda belirtilen tarihlerde resmi tatil sebebiyle kapalıdır. İspanya Fahri Konsolosluğu bu tarihlerde konsolosluk hizmeti verememektedir. 

06 Aralık 2018 Perşembe Anayasa Günü
25 Aralık 2018 Salı Noel
01 Ocak 2019 Salı Yeni Yıl
19 Nisan 2019 Cuma Hayırlı Cuma
23 Nisan 2019 Salı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayıs 2019 Çarşamba İşçi Bayramı
5 Haziran 2019 Çarşamba Ramazan Bayramı
6 Haziran 2019 Perşembe Ramazan Bayramı
7 Haziran 2019 Cuma Ramazan Bayramı
12 Ağustos 2019 Pazartesi Kurban Bayramı
13 Ağustos 2019 Salı Kurban Bayramı
30 Ağustos 2019 Cuma Zafer Bayramı
12 Ekim 2019 Cumartesi İspanya Ulusal Günü
29 Ekim 2019 Salı Cumhuriyet Bayramı
06 Aralık 2019 Cuma Anayasa Günü
25 Aralık 2019 Çarşamba Noel

İspanya Konsolosluğu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İspanya İzmir Fahri Konsolosluğu vize işlemleri yapmakta yetkili değildir. Fahri Konsolosluk, konsolosluk işlemlerinde ise İstanbul Başkonsolosluğu’na bağlıdır.

İspanya’ya seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu ülkeye girebilmek için İspanya vizesi almakla sorumludur. İspanya Schengen Bölgesi’ne üye ülkeler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla İspanya’ya seyahat edecek Umuma Mahsus( Bordo pasaport) hamili kişiler (eğer pasaportlarında geçerli Schengen vizesi yoksa) kısa süreli (90 güne kadar) olan seyahatler için İspanya Schengen vizesine başvurmalıdır.  Hususi, Diplomatik veya Hizmet Pasaportu hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri için İspanya vizesinden muaf tutulmaktadırlar.

İspanya Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İspanya Vize Başvuru Formu'nun cevaplanması sırasında verilen bilgilerin, başvuru dosyasında sunulan evraklarla desteklenmesi, vizenin daha kısa sürede işlenmesini sağlayacaktır. İspanya Schengen Vize Başvuru Formu’ndaki 37 no’lu kutucuk ile sayfanın sonundaki imza kutucuğuna imza atılması ihmal edilmemelidir. Reşit olmayan başvuru sahibi için doldurulan formu ebeveynleri (anne-baba) imzalamalıdır.

İspanya Vize Başvuru Formu için tıklayınız 

İspanya Konsolosluğu Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İspanya Konsolosluğu'na yapılan vize başvurularında ülkeye yapılacak seyahatin amacının ve şartlarının ifade edildiği vize talep dilekçesi ibraz edilmelidir. İspanya Vize Talep Dilekçesinde: seyahat nedeni, tarihleri, ayrıntılı güzergah, konaklama yerleri, kiminle gidileceği, beraber gidilen kişilerin vize talep edip etmeyeceği, varsa geçerli vize ve yeşil pasaport bilgileri ve belirtmek istediğiniz tüm diğer bilgi ve özel durumların detaylı bir şekilde aktarılması önemlidir. 

İspanya Başkonsolosluğu Vize Ücretleri

İspanya'ya gerçekleşecek seyahatin süresi ve giriş sayısına bakılmaksızın İspanya Ankara Büyükelçiliği vize ücretleri tek fiyat olarak belirlenmektedir. Ancak vize işlem süresine göre (normal-ekspres) vize hizmet bedeli değişmektedir. 
Vize başvuru ücreti (vize süresi veya giriş sayısına bakılmaksızın) tüm vizeler için tek ve çoklu giriş vize ücreti, vize geçerlilik süresine gözetilmeksizin aynıdır. Vize ücreti, başvuru eğer doğrudan dış temsilciliklerde yapılıyorsa sadece Türk Lirası olarak ve nakit tahsil edilmektedir. 

Turist Vizesi: Yetişkinler için 68 USD, 
                       6-12 Yaş arası Çocuklar için 40 USD
Ticari Vize: Yetişkinler için 68 USD 
                   6-12 Yaş Arası Çocuklar İçin 40 USD
Transit Vize: Yetişkinler İçin 68 USD/6-12 Yaş Arası Çocuklar İçin 40 USD
Hırvatistan, Ermenistan, Azerbaycan, Bosna Hersek, Cape Verde Adaları, Gürcistan, Moldova, Makedonya, Karadağ, Rusya, Sırbistan, Ukrayna vatandaşları için 40 USD
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi: Yetişkinler İçin 68 USD
                                                6-12 Yaş Arası Çocuklar İçin 40 USD
Transit Denizci Ziyareti Vizesi: Yetişkinler İçin 68 USD
                                                    6-12 Yaş Arası Çocuklar İçin 40 USD
Kültür Vizesi: Yetişkinler İçin 68 USD
                      6-12 Yaş Arası Çocuklar İçin 40 USD
Kısa Süreli Eğitim Vizesi: Yetişkin 68 USD
                                           6-12 Yaş Arası Çocuklar İçin 40 USD
 

ispanya vizesi izmir

 

İspanya İzmir Fahri Konsolosluğu Konsolosluk İşlemleri Nasıl Yapılır?

İspanya İzmir Fahri Konsolosluğu vize işlemleri yapmakta yetkili değildir. Fahri Konsolosluk, konsolosluk işlemlerinde ise İstanbul Başkonsolosluğu’na bağlıdır.

İspanya Büyükelçiliği, İspanya Konsolosluğu ve İspanya Fahri Konsoloslukları İspanya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemleri ve Türkiye’de ikamet eden İspanya vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda destek sunmaktadır.

Türkiye’de faaliyet gösteren İspanya Büyükelçiliği, İspanya Başkonsolosluğu ve İspanya Fahri konsoloslukları gibi temsilcilikler bulundukları ilde ve yakın çevrede yer alan illerde ikamet eden İspanya vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yürütme konusunda yetki sahibidir. Bu nedenle herhangi bir işlem için İspanya Konsolosluğu’na başvuru yapması gereken Türkiye’de yaşayan İspanya vatandaşları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşları işlemlerini, ikamet ettikleri ilde ya da en yakın ilde bulunan İspanya Konsolosluğu vasıtası ile yapmalıdır.

İspanya Konsolosluğu, Türkiye’de ikamet eden İspanya vatandaşlarının nüfus kayıt, pasaport, evlilik, doğum, kimlik kartı yenileme gibi işlemleri konusunda destek sunmaktadır. İspanya Konsolosluğu aynı zamanda İspanya dışında ikamet eden ülke vatandaşlarının haklarını korumak ve bu kişilere rehberlik etmek ile yükümlüdür. 

Hukuki İşlemler: Türkiye’de yaşayan İspanya vatandaşları hukuki yollarda çözmeleri icap eden problemleri ile ilgili izlenecek yol konusunda İspanya Konsolosluğu’ndan rehberlik desteği alabilirler.

Vergi İşlemleri: Türkiye’de ikamet eden İspanya vatandaşları ülkelerine ödemeleri gereken vergiler konusunda İspanya Konsolosluğu ile irtibat kurmalıdır. İspanya’ya karşı borçlu olunan vergilerin toplanmasında yetkili merci İspanya Konsolosluğu’dur.

Çocuklarla ilgili işlemler: İspanya Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan çocuk sahibi İspanya vatandaşlarının çocuklarının nüfusa kaydedilmesi, nüfus cüzdanı ve pasaport gibi kimlik kartlarının çıkartılması gibi konularda rehberlik desteği sunmaktadır.

Boşanma işlemleri: Türkiye’de yaşayan İspanya vatandaşları evliliklerini bitirmeye karar verdikleri durumlarda, boşanma işleminin gerçekleşmesi, boşanma ile ilgili hukuki sürecin işleyişi ve boşanma kararının İspanya ve Türkiye hukuku açısından kabul edilmesi gibi konularda İspanya Konsolosluğu’ndan rehberlik desteği talebinde bulunabilirler.

Seçimler: Türkiye’de ikamet eden İspanya vatandaşları İspanya’da yapılan seçimlerde oy kullanmak istedikleri durumlarda, seçime katılma işlemleri için İspanya Konsolosluğu’ndan bilgi ve destek alabilirler.

Evlilik İşlemleri: Türkiye’de yaşayan İspanya vatandaşları evlilik ile ilgili destek almak için İspanya Konsolosluğu’na başvuru yapabilmektedir. İspanya Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan İspanya vatandaşlarının evlenme akdi ile ilgili evlenme ehliyet belgesi, evlilik sonrası soyadı işlemleri gibi sorunlarına çözüm üretmek adına destek sunmaktadır.

Doğum işlemleri: Türkiye’de ikamet eden İspanya vatandaşlarının çocuk sahibi olmaları durumunda doğum bildirimi, doğan çocuğa ilişkin kayıt işlemleri gibi konularda İspanya Konsolosluğu’ndan destek talep edebilirler.

Resmi evrak işlemleri: İspanya Konsolosluğu, İspanya vatandaşlarının Pasaport, nüfus cüzdanı gibi belgelerinin çıkartılması ve yenilenmesi konusunda destek sunmaktadır. Nüfus cüzdanı ve pasaport çıkartma ve yenileme işlemleri ya da bu belgelerle ilgili kayıp, çalıntı gibi durumlar ile karşılaşan İspanya vatandaşları İspanya Konsolosluğu’ndan yardım alabilmektedir.

İspanya İzmir Fahri Konsolosluğuna Nasıl Gidilir?

Duyurular

İspanya Konsolosluğu Resmi Tatil Bildirgesi

İspanya Başkonsolosluğu ve İspanya Ankara Büyükelçiliği’nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Ba...
2018-11-06 15:39:20 Devamı...

İspanya Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecek

Türkiye’de hizmet veren İspanya’nın temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve İspanya’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötür...
2015-12-24 15:12:43 Devamı...

İspanya Başkonsolosluk telefonla iletişim hakkında bilgilendirme

İspanya İstanbul Başkonsolosluğu ile telefonla iletişim kurmak için aşağıda bulunan numaraları kullanabilirisiniz.(0212) 270 7410- 270 7414-...
2015-04-07 16:07:27 Devamı...

İspanya Başkonsolosluk açılış ve kapanış saatleri

İspanya Başkonsolosluğu açılış ve kapanış saatleri 08.30 ila 15.30 saatleri arasındadır. ...
2015-04-07 16:07:27 Devamı...
Tüm Duyurular
İzmir Fahri Konsolosluğu